Choď na obsah Choď na menu
 


                                           

 

Rekonštrukcia hasičskej zbrojnice.

                                                                                                                             V roku 2009 uplynie už 105 rokov od založenia Dobrovoľného hasičského zboru (DHZ) v Štefultove. Od roku 1904 DHZ nepretržite vyvíja svôju činnosť. V roku 1927, z iniciatívy Michala Majerského, bol prerobený starý sklad šachty Štefan na hasičskú strážnicu. Sklad bol odovzdaný hasičskému zboru ministerstvom verejných prác.

Od vtedy sa o túto budovu starajú členovia hasičského zboru a Mesto Banská Štiavnica, ktoré je dnes aj vlastníkom budovy. Ako každá budova potrebuje pravidelnú údržbu a z času na čas aj väčšie úpravy a zmeny, podľa aktuálnych potrieb. Posledne sa do tejto budovy výraznejšie investovalo pred 17 rokmi, v roku 1992, kedy bola pristavená garáž a upravené vnútorné priestory.

V súčasnosti si už niektoré prvky vyžadujú nutnú rekonštrukciu. Napríklad vežička, navrhnutá v roku 1929, si vyžaduje nutnú rekonštrukciu, nakoľko cez ňu zateká do samotnej budovy. Takisto olatovanie budovy ako aj vežičky sú staršieho dáta. Aj napriek tomu, že dostávali pravidelný náter, viditeľne sú na mnohých miestach spráchnivené a vyžaduje sa ich celková výmena. Taktiež sa uvažuje o zateplení budovy (krov a výmena okien a vchodových dverí), pretože v budove sa pernamentne temperuje. Potrebné je aj prerobenie elektriky najmä osvetlenia v garáži a elektriky v zasadacej miestnosti. Potrebná je aj rekonštrukcia sanity. Uvažuje sa aj o vybudovaní menšej kuchynky. Strecha si už vyžaduje nový náter. Nehovoriac o tom, že by sa zišiel zakúpiť nový nábytok a upraviť vnútorné prostredie k dnešným štandardom. V prvom rade by sme však chceli zabezpečiť najnutnejšie veci a vyriešiť závažné problémy a to tak, aby sa predišlo väčším škodám a v budúcnosti, aby sa ušetrili finančné prostriedky.

Navrhovanou rekonštrukciou by sa nemal stratiť jej estetický vzhľad, práve naopak. Zmenami, by sme chceli prinavrátiť a zvýrazniť charakteristické prvky budovy (napríklad vežové hodiny).  Do takejto komplexnej rekonštrukcie sa nedá pustiť bez dostatku finančného zabezpečenia a samotnej podpory mesta. Na rozbeh  nám Mestské zastupiteľstvo na údržbu hasičskej zbrojnice na rok 2009 vyčlenilo sumu  6 700 EURO  (201 844) Sk.
.  

Na záver, by sme chceli len podotknúť, že táto budova sa využíva aj na kultúrno spoločenské akcie a v minulosti v nej bývala zriadená aj volebná miesnosť. Nakoľko v súčasnosti, v miestnej časti Štefultov, neexistujú vhodné priestory, na spoločenské a kultúrne akcie, touto rekonštrukciou by sme dosiahli aj zatraktivnenie a častejšie využívananie tohto objektu.

 

Predseda DHZ Banská Štiavnica - Štefultov

Ďurica Jozef

Na tejto podstránke vás budeme pravidelne informovať o vývoji rekonštrukcie, zároveň na tejto podstránke otváram fórum!

 

I. Etapa rekonštrukcie

 

II. Etapa rekonštrukcie

 

 

  TOPlist

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Brigáda

(vladojar, 27. 2. 2009 18:54)

Zajtra,28.2.09 sa uskutoční brigada na hasičskej zbrojnici,bude sa vypratávať podkrovie,vítaná je každá pomoc.Začiatok bude o 9 30h.Ďakujeme.

bude sa fakčit makať

(čevo, 18. 2. 2009 12:57)

súťažne družstvo je pripravené na rekonkštrukciu hasickej zbrojnice

Poďme na to

(vladojar, 21. 1. 2009 20:49)

Chcem poprosit hlavne sutažne družstvo aby prišli pomôct pri praci,ale aj všetkých čo chcu pomôct.

na koneee

(Dušan DHZ-Štefultov, 21. 1. 2009 20:37)

ideme na to.